Home > Practice > Verbal Reasoning > Series Completion > Miscellaneous
151. 2, 15, 4, 12, 6, 7, ?, ?
Thus, the sequence 2, 15, 4, 12, 6, 7, x1 x2 is a combination of two series :
I. 2, 4, 6, x1 and II. 15, 12, 7, x2I consists of consecutive even numbers.
So, missing term, x1 = 8.
The pattern in II is - 3, - 5,......So, missing term, x2 = 7 - 7 = 0.
Solution:
Let the missing terms of the series be x1 and x2.Thus, the sequence 2, 15, 4, 12, 6, 7, x1 x2 is a combination of two series :
I. 2, 4, 6, x1 and II. 15, 12, 7, x2I consists of consecutive even numbers.
So, missing term, x1 = 8.
The pattern in II is - 3, - 5,......So, missing term, x2 = 7 - 7 = 0.
152. 4832, 5840, 6848, ?
So, missing term - 6848 + 1008 = 7856.
Solution:
The pattern is + 1008.So, missing term - 6848 + 1008 = 7856.
153. 5824, 5242, ?, 4247, 3823
formed by the first three digits of the preceding term.
So, missing term = 5242 - 524 = 4718.
Solution:
Each term in the series is obtained by subtracting from the preceding term the numberformed by the first three digits of the preceding term.
So, missing term = 5242 - 524 = 4718.
154. 2, 8, 16, 128, ?
So, missing term = 16 x 128 = 2048.
Solution:
Each term in the series, except the first two terms, is the product of the preceding two terms.So, missing term = 16 x 128 = 2048.
155. 1, 2, 6, 7, 21, 22, 66, 67, ?
So, missing term = 67 x 3 = 201.
Solution:
The pattern is + 1, x 3, + 1, x 3, + 1, x 3, + 1,.....So, missing term = 67 x 3 = 201.
156. 0.5, 0.55, 0.65,0.8,?
2nd: 0.5 + 0.05 = 0.55
3rd: 0.55 + 0.10 = 0.65
4th: 0.65 + 0.15 = 0.80
Therefore,
5th: 0.80 + 0.20= 1
The pattern is + 0.05, + 0.10, + 0.15,.....
So, missing term = 0.8 + 0.20 = 1.
Solution:
1st: 0.5 2nd: 0.5 + 0.05 = 0.55
3rd: 0.55 + 0.10 = 0.65
4th: 0.65 + 0.15 = 0.80
Therefore,
5th: 0.80 + 0.20= 1
The pattern is + 0.05, + 0.10, + 0.15,.....
So, missing term = 0.8 + 0.20 = 1.
157. 0, 2, 3, 5, 8, 10, 15, 17, 24, 26, ?
I. 0, 3, 8, 15, 24, ? and II. 2, 5, 10, 17, 26
The pattern in each one of I and II is + 3, + 5, + 7, + 9, .....
So, missing term = 24 + 11 = 35.
Solution:
The given sequence is a combination of two series :I. 0, 3, 8, 15, 24, ? and II. 2, 5, 10, 17, 26
The pattern in each one of I and II is + 3, + 5, + 7, + 9, .....
So, missing term = 24 + 11 = 35.
158. 11, 13, 17, 19, 23, 25, ?
So, missing term = 25 + 4 = 29.
Solution:
The pattern is + 2, + 4, + 2, + 4, .....So, missing term = 25 + 4 = 29.
159. 5, 2, 7, 9, 16, 25, ?
terms.
So, missing term = 16 + 25 = 41.
Solution:
Each term in the series, except the first two terms, is the sum of the preceding twoterms.
So, missing term = 16 + 25 = 41.
160. 7, 26, 63, 124, 215, 342, ?
So, missing term = (83 - 1) = (512 - 1) = 511.
Solution:
The terms of the given series are (23 - 1), (33 - 1), (43 - 1), (53 - 1), (63 - 1), (73 - 1),.....So, missing term = (83 - 1) = (512 - 1) = 511.